fbpx
 • Home

6 zasad jak myć włosy

6 zasad jak myć włosy

Wiele osób myje włosy codziennie, co może skutkować pogarszaniem się sytuacji na głowie i powodować błędne koło! Wydawać się może, że codzienne mycie włosów to wyjście naprzeciw naszym potrzebom, jednak często prowadzi to do jeszcze większych problemów skórnych oraz problemów z włosami. Tak, zbyt częste mycie może de facto powodować nadmiernie przetłuszczanie się włosów.

W kwestii wyjaśnienia jak często myć włosy, w pierwszej kolejności należy określić stan skóry głowy oraz włosów oraz ich typ. Jeżeli sam/a nie jesteś w stanie określić rodzaju swojego skalpu oraz włosów, możesz zwrócić się o pomoc do specjalisty takiego jak trycholog lub dermatolog. Ekspert pomoże w określeniu, czy Twoja skóra głowy jest sucha, wrażliwa, przetłuszczająca się, problematyczna bądź normalna. Na wizycie zostanie również określony stan Twoich włosów, który jest zależny od genetyki, codziennej diety, stanu hormonów, sposobu codziennej pielęgnacji i stylizacji włosów. Genetyka odpowiada np. za kolor i skręt, ale również za ilość czy grubość włosów, choć w tym przypadku odpowiednia pielęgnacja, stan zdrowia i dieta również ma ogromne znaczenie. Sam kolor lub skręt naturalnych włosów wpływa na strukturę włosa – włosy ciemne znacznie różnią się strukturą od włosów blond, włosy kręcone mają inną porowatość niż włosy proste, dlatego tak ważne jest dobranie odpowiedniego szamponu.

Tak naprawdę każde włosy są inne. Stan i rodzaj włosów może również się zmieniać u każdego w zależności od tego co jemy, jak dbamy o włosy i skórę głowy, w jakiej formie są nasze hormony (często w przypadku zażywania tabletek antykoncepcyjnych/hormonalnych bądź w przypadku wystąpienia ciąży stan włosów zmienia się), jaki jest naturalny kolor, a nawet od tego jaki skręt włosa posiadamy.

Generalnie włosy wysoko porowate (zazwyczaj kręcone) oraz suche powinno myć się dość rzadko – nawet raz w tygodniu. Włosy normalne, średnio porowate lub nisko porowate (zazwyczaj falowane, proste) powinno myć się 3-4 razy w tygodniu.

Przetłuszczająca się skóra głowy, a codzienne mycie

Powszechnie codzienne mycie włosów uważa się za niezdrowe dla skóry głowy, ze względu na jeszcze większe wydzielenie łoju. W większości przypadków jest to prawda. Jeżeli specjalista nie zaleci inaczej i nie stwierdzi żadnego wyjątkowego, chorobowego stanu skóry głowy, nie powinno myć się głowy codziennie. Innym wyjątkiem jest intensywne uprawianie sportu, jednak jeżeli występuje konieczność codziennego mycia włosów, najlepiej zgłosić się do specjalisty, aby pomógł dobrać odpowiednio delikatny szampon. Normalny szampon i codzienne jego wykorzystanie przyczyni się do agresywnego starcia warstwy ochronnej skalpu, która jest tak samo istotna jak warstwa ochronna skóry. Bez naturalnego płaszczu, skóra będzie jeszcze bardziej się przetłuszczać oraz będzie otwarta na przedostawanie się bakterii i zanieczyszczeń.

TIP: Nie myj codziennie włosów, jeżeli nie jest to konieczne (stan chorobowy lub nadmierny wysiłek fizyczny). Spróbuj dać im odpocząć chociaż 2 dni w tygodniu, bądź zadbaj o skórę głowy poprzez jej złuszczanie i wprowadzenie składników aktywnych. Być może jest ona nieodżywiona i „broni się” poprzez nadmierne wydzielanie sebum. Jeżeli naturalnie Twoja skóra wydziela sebym, złuszczenie naskórka może pomóc w „przetrzymaniu” włosów, aby nie były one codziennie szorowane szamponem. CAVIO hairLover delikatnie i naturalnie odsłoni młodsze warstwy skóry, odświeży skórę głowy i mieszki włosowe. Dobrym pomysłem będzie w kolejnym etapie zastosowanie ampułki do przetłuszczających się włosów.

Wypadanie, a codzienne mycie

Szampon jest środkiem myjącym, który codziennie stosowany może również „zmyć” warstwę ochronną skóry, czyli płaszcz lipidowy. Efektem będzie przesuszenie skóry głowy, a organizm chcący naprawić sytuację, zacznie nadmiernie wytwarzać łój – włosy zaczną jeszcze mocniej się przetłuszczać. W ten sposób koło zamyka się. Skóra głowy jest jak gleba dla korzeni roślin. Żyzna i zdrowa daje dobre plony. Włosy na suchej i zniszczonej, nieodżywionej skórze głowy są łamliwe, wypadają oraz przesuszają się ponieważ nie mają skąd czerpać składników odżywczych. W celu poprawy stanu skóry należy ją nawilżać, odżywiać, poprawiać mikrokrążenie oraz chronić. Ochrona będzie polegała na zmniejszeniu częstotliwości mycia włosów bądź zakupie szamponu do codziennego stosowania. Ograniczenie stosowania suchego szamponu lub posypki, którą aplikuje się u nasady również pozytywnie wpłynie na stan skóry głowy. Jeżeli często używasz kosmetyków do włosów, ważne jest, aby dobrze oczyścić skórę głowy i włosy, tutaj na ratunek może przyjść szampon oczyszczający, oraz CAVIO hairLover, peeling kawitacyjny, który delikatnie ale skutecznie oczyści skórę głowy. Jeżeli masz problematyczną skórę, pamiętaj o wtarciu ampułki bądź aplikacji preparatu, w celu odżywienia i nawilżenia skóry głowy.

Rzadkie mycie włosów

Odwrócenie sytuacji, czyli zbyt rzadkie mycie również nie wpływa pozytywnie na skórę głowy i włosy. Mycie włosów raz na tydzień to minimum, gdy jesteś posiadaczką/posiadaczem suchej i niewymagającej skóry głowy oraz suchych i wysoko porowatych włosów.

Może się wydawać, że jeżeli zmniejszy się częstotliwość mycia włosów, z czasem nasze włosy powinny przyzwyczaić się do tego i w konsekwencji mniej się przetłuszczać. Organizm ma zdolności adaptacyjne, jednak niestety nie zawsze się to sprawdza, ze względu na to czym uwarunkowane jest przetłuszczanie się.

TIP: Jeżeli chcesz przetrzymać swoje włosy i tylko w tym celu zastosować suchy szampon, nie decyduj się na ten krok. Suchy szampon stosowany na skalp może jedynie przyblokować dostęp tlenu do cebulek włosa i oblepić skórę głowy oraz włosy. Konsekwencją może być wypadanie włosów. Jeżeli zdecydujesz się na zastosowanie suchego szamponu, zmyj go szybko w miarę możliwości. Pamiętaj jednak, że jest to dość ciężki kosmetyk. Jeżeli nie potrafisz pozbyć się tego produktu, zawsze możesz wspomóc się peelingiem kawitacyjnym skóry głowy, który wykonasz przy użyciu CAVIO hairLover. Nie wykonuj jednak peelingu (jakiegokolwiek) częściej niż raz w tygodniu. Peeling wpływa pozytywnie na funkcjonowanie skóry głowy, jednak jak z myciem włosów, należy go wykonywać z odpowiednimi odstępami czasowymi.

Prawidłowe mycie włosów

 1. Rozpuść i delikatnie rozczesz włosy przed umyciem. Suche włosy są mniej wrażliwe niż delikatne włosy mokre. Wyjątkiem będzie silnie utrwalona fryzura, na której jest dużo kosmetyków do stylizacji włosów.
 2. Zmocz włosy letnią wodą. Zbyt ciepła woda może wysuszyć skórę głowy.
 3. Nałóż łyżkę szamponu na dłonie. Następnie porcję szamponu rozetrzyj na dłoniach. Możesz również w zagłębieniu dłoni rozcieńczyć szampon z odrobiną wody.
 4. Kolistymi ruchami nakładaj szampon na nasadę włosów i skórę głowy. Myj głowę opuszkami palców, wykonując delikatny masaż.
 5. Spłucz włosy letnią wodą. Jeżeli włosy tego wymagają (są silnie przetłuszczone lub są z dużą ilością kosmetyków do stylizacji), umyj włosy ponownie. Pamiętaj o dokładnym spłukaniu włosów. Podczas spłukiwania przeczesuj włosy rękoma wzdłuż naturalnego kierunku.
 6. Jeżeli stosujesz odżywkę bądź maskę do spłukiwania, nałóż ją teraz i pod odpowiednim upływie czasu (jak na opakowaniu) spłucz w ten sam sposób. Jeżeli nie stosujesz kosmetyku do spłukiwania przejdź od razu do punktu 7.
 7. Opłucz włosy chłodną wodą w celu zamknięcia ich łusek.
 8. Odciśnij włosy, nie wykręcaj, nie szarp, nie trzyj ręcznikiem. Twoje mokre, świeżo umyte włosy są teraz najbardziej wrażliwe. Obwiń włosy delikatnie ręcznikiem bądź delikatnie przykładaj ręcznik, w celu pozbycia się nadmiaru wody.
 9. Jeżeli stosujesz, nałóż kosmetyk bez spłukiwania lub inny kosmetyk np. do stylizacji. Obecnie na rynku można zakupić kosmetyki do stylizacji włosów, które mają wzbogaconą formułę mającą na celu odżywienie lub nawilżenie. Zdecydowanie rekomendujemy odżywczo-nawilżające kosmetyki do stylizacji, niż jedynie stylizujące, jeżeli już w ogóle jakiś musisz użyć.
 10. TIP: Nie śpij w mokrych włosach. Jest to niezdrowe nie tylko dla włosów, ale również możesz narażać swoje zatoki. Mokre środowisko to też dobre miejsce do rozwoju bakterii.

TIP: Jeżeli spinasz włosy, zrób to grubą gumką, najlepiej jedwabną lub klamrą. Cienka gumka podrażnia włosy.

Metody mycia włosów

Istnieją różne metody mycia włosów, takie jak OMO (Odżywianie Mycie Odżywianie) czy metoda kubeczkowa.

Metoda OMO polega na zastosowaniu maski do włosów przed i po myciu włosów. Maskę przeznaczoną do nakładania przed myciem włosów stosuje się na długość włosów. Następnie Myje się głowę. 3 krokiem jest ponowne zastosowanie preparatu odżywczego np. maski lub odżywki. Metoda OMO pozwala na głębokie odżywienie struktury włosa. Minusem metody OMO jest możliwy brak objętości oraz efekt oklapłych włosów.

Metoda kubeczkowa polega na rozcieńczaniu szamponu wodą. Jest to metoda przeznaczona głównie do posiadaczy/czek włosów słabych, wrażliwych i delikatnych. Nazwa związana jest z tym, że najlepiej w naczyniu, a nawet w buteleczce rozmieszać lub wstrząsnąć szampon, a następnie nałożyć go na głowę.

Podstawowe błędy w myciu głowy

 1. Woda o zbyt wysokiej temperaturze. Gorąca woda może powodować podrażnienia i przesuszenia skóry. Wysoka temperatura powoduje się otwarcie łusek włosa, przez co włosy mogą stać się bardziej matowe, plączące się i suche. Ponadto wiele szamponów zawiera SLS oraz inne drażniące środki, które poprzez otwartą łuskę włosa mogą wniknąć głęboko w jego strukturę. Jeżeli jednak nie wyobrażasz sobie kąpieli w letniej wodzie, zwracaj uwagę na skład szamponu (ta uwaga sprawdzi się zawsze) oraz stosuj chłodną wodę na koniec mycia włosów, aby zamknąć jego łuski.
 2. Zostawianie resztek szamponu na włosach, czyli niedokładne spłukiwanie głowy.
 3. Zły dobór szamponu. Jeżeli nie wiesz jakie masz włosy, zapytaj swojego fryzjera lub poproś go o dobranie odpowiedniego szamponu. Najlepszym rozwiązaniem będzie jednak odwiedzić salon, który zbada strukturę Twoich włosów i stan skóry głowy, a na podstawie wyników badania dobierzesz szampon i resztę kosmetyków.
 4. Nakładanie maski lub odżywki na skórę głowy przeznaczonej do włosów. Nie nakładaj kosmetyków przeznaczonych do długości włosów na ich nasadę. Efekt może być odwrotny. Kosmetyki przeznaczone do dbania o włosy, regenerują i poprawiają ich strukturę. Nakładaniu ich na skalp może spowodować zapchanie mieszków, przez co pogorszysz stan swojej skóry głowy i włosów. Na skalp stosuj preparaty do tego przeznaczone. Przed zastosowaniem kosmetyku do skóry głowy, wykonaj peeling np. kawitacyjny – CAVIO hairLover, który przygotuje skórę głowy do wchłaniania substancji aktywnych.
 5. Szybkie pocieranie ręcznikiem mokrych włosów. Mokre włosy są wyjątkowo wrażliwe na urazy mechaniczne, dlatego delikatnie pozbądź się z nich nadmiaru wody poprzez wyciśnięcie włosów w dłoniach oraz nałożenie ręcznika.
 6. Używanie suchego szamponu zamiast mycia głowy. Suchy szampon jest wygodną alternatywą na szybkie odświeżenie włosów, jednak pamiętaj, że zatyka i obkleja on włosy, a nie usuwa nagromadzone zanieczyszczenia i nadmiar łoju.